modřínové řezivo

JAKÉ MODŘÍNOVÉ ŘEZIVO VÁM MUŽEME NABÍDNOUT?

 

 

MODŘÍNOVÉ ŘEZIVO – POHLEDOVĚ PŘITAŽLIVÝ MATERIÁL

Modřín je scénický dřevěný materiál. Buněčná struktura modřínu je přesná a odlišná od ostatních druhů stromů. Modřín neabsorbuje vlhkost stejným způsobem jako například borovice. Modřín je velmi odolný vůči mechanickému opotřebení. Charakteristickým rysem modřínu jsou silně vyvinuté rozdíly mezi zimními a letními nárůsty dřeva. V jádru kmene červenohnědé dřevo střídá světle hnědé tím dává modřínu jedinečnou pohledovou strukturu, která pohladí oči každého milovníka přírodních materiálů. Když je modřín vystaven povětrnostním vlivům, postupem času zešedne a dlouhou dobu minimálně mění svou strukturu.

 

Proto je modřínové řezivo vhodná jako obklad, a to nejen dřevostaveb. Můžete je použít u domů postavených doslova z jakéhokoli stavebního materiálu. Díky tomu, že jsou např. dřevěné modřínové palubky k domu připevněny pomocí nosného roštu, vzniká mezi dřevěným obkladem a samotnou stavbu větraná mezera. Pro zděný i dřevěný dům je tak odvětrávaná fasáda bezpečné řešení, protože i když někde ve stěně dojde ke zvýšení vlhkosti, může se větranou mezerou vlhkost ze stavby vypařit.

 

 

Modřínové palubky na fasádu vám nařežeme podle vašich požadavků rychle a hlavně levně. Nakupujeme modřínovou surovinu z okolních lesů, tím pádem vám můžeme nabídnout cenu, která vás mile překvapí…

 

MODŘÍNOVÉ PALUBKY NA FASÁDU CENA 0 PRODEJ

 

Specializujeme se na zpracování modřínu. Jedná se převážně o modřínové řezivo – nesušené i sušené polotovary pro výrobu masivních podlah, fasád, teras nebo obkladových palubek. Také vyrábíme modřínové řezivo – latě, prkna, fošny, hranoly, fošny

 

Řezivo z modřínu pro hoblování dodáváme v řezaných toušťkách 24mm, 29mm, 31mm, 34mm, 51mm, šířkách 120mm, 158mm a délkách 3000-5000mm ve smíšené kvalitě ABC.

 

modřínové řezivo

MODŘÍNOVÉ ŘEZIVO – VLASTNOSTI

Výsledkem pomalejšího růstu  než jiné jehličnany jsou úzké roční letokruhy se vzdáleností mezi letokruhy pouze mezi 1–1,5 mm. Kromě toho existuje jasný rozdíl mezi jádrovým a bělovým dřevem a podíl jádrového dřeva může často činit více než 90%. Jádrové dřevo je samo o sobě trvanlivé a dřevo modřínu evropského se proto často používá jako náhrada za dřevo impregnované tlakem.

 

Modřín je po celou dobu růstu levotočivý, na rozdíl od smrku a borovice, které jsou nejprve levotočivé a poté pravotočivé. To znamená, že se modřín více kroutí, což klade větší nároky na upevnění modřínové fasády.

 

Suky jsou černohnědé a ve dřevě se mohou objevit kapsy z pryskyřice.

 

 

MODŘÍNOVÉ ŘEZIVO – ZPRACOVÁNÍ A OCHRANA

Díky velkému podílu jádrového dřeva má modřín větší trvanlivost než borovice a smrk, aniž by dosáhl stejné trvanlivosti jako borovice impregnovaná tlakem. To je zvláště výrazné tam, kde je dřevo v přímém kontaktu s půdou nebo cihlami / betonem. V těchto oblastech je nutné použít dřevo impregnované tlakem, aby se dosáhlo přijatelné trvanlivosti.

 

Modřín lze impregnovat tlakem, a to by mělo být provedeno vždy, pokud bude dřevo v přímém kontaktu s půdou nebo cihlou / betonem. Tlaková impregnace je však pouze ve vnějším běli, a proto je ochranný účinek omezený.

 

Veškeré dřevo musí být v maximální možné míře chráněno „strukturální ochranou“, což znamená, že plánujete a stavíte tak, aby bylo dřevo odvětráváno a voda byla odváděna tak, aby materiál mohl vyschnout.

 

Dřevo je přírodní materiál a nakonec zešedne. Je dobré chránit dřevo za sucha vhodnými prostředky na ochranu dřeva – buď lakem nebo transparentními prostředky na dřevo. Je důležité však vědět, že se modřínové fasády obtížně ošetřují prostředky na ochranu dřeva na bázi vody.

 

 

 

MODŘÍNOVÉ FASÁDY - FASÁDY Z MODŘÍNU - FASÁDY MODŘÍN

 

 

 

 

JAKÉ MODŘÍNOVÉ ŘEZIVO PRO VÁS MUŽEME VYROBIT V ZÁVISLOSTI NA ÚČELU POUŽITÍ ?

 

Čerstvě řezané (katrované) modřínové řezivo s neurčenou vlhkostí

Nevýhodou použití dále nezpracovaného řeziva může být vysoký podíl vody a následné objemové změny a deformace při sesychání do rovnovážné vlhkosti. Vyšší obsah vody může být také problematický z hlediska zvýšeného rizika napadení dřevokazným hmyzem, plísněmi i houbami, u dubu je toto však v malé míře, jelikož modřín je odolný prosti tomuto napadání.

 

Při nákupu surového řeziva je dobré vybrat správnou kvalitu vhodnou pro daný druh použití. Obecně platí, že středové řezivo, ideálně radiální bez obsahu dřeně bude nejpevnější a nejstabilnější.

 

Naproti tomu zabudování prvků z nevysušeného dřeva s obsahem dřeně může způsobovat nežádoucí efekty ve formě kroucení, výsušných trhlin atp.

 

Tento produkt základního pilařského zpracování neztrácí svou oblibu u tradičních tesařských konstrukcí, kde se uplatňuje poměrně široká škála rozměrů průřezu – exteriérových konstrukcí, modřínová prkna v zahradě, vyvýšené záhony a jiné

 

 Rádi Vám poradíme s výběrem vhodného materiálu…

 

MODŘÍNOVÁ PRKNA - PRKNA Z MODŘÍNU - PRKNA MODŘÍN 0 HOBLOVANÁ

 

 

 

 

modřínové trámy

 

Technicky vysušené, hoblované modřínové řezivo

profily jsou vyráběny z technicky vysušeného modřínového řeziva se zaručenou vlhkostí (exteriér zpravidla 15 % ±3%, interiér 10% ±2%). Středové řezivo, ideálně radiální bez obsahu dřeně bude nejpevnější a nejstabilnější a je primárním pořezu kulatiny je dbáno na proříznutí dřeně (středu kmene). To zaručuje vyšší tvarovou stálost.

 

Samozřejmostí je u sámovaných sušených prken, latí, fošen nebo trámů čtyřstranné hoblování nebo broušení a sražené hrany.

 

K výrobě modřínového truhlářského řeziva se používají kmeny v pořadí první a druhé kusy od spodní části stromu s menším počtem odříznutých větví (suků) a minimálním zakřivením.

 

 Rádi Vám poradíme s výběrem vhodného materiálu…

 

 

modřínové prkna - prkna z modřínu - prkna modřín

 

 

modřínové

 

 

 

modřínové krovy - krovy z modřínu - krovy modřín

 

 

 

 

 

Pošlete nám rychlou poptávku

     

     

     

    Najdete nás také na:

    modřínovémodřínové