modřínové mostovky

PROČ A K JAKÉMU ÚČELU ZVOLIT PRÁVĚ MODŘÍNOVÉ MOSTOVKY ?

 

 

 

Mostovky z modřínu mají velké uplatnění u všech dřevěných mostních konstrukcí. Na přání zákazníka dodáme modřínové mostovky hoblované, broušené, frézované hrany do rádiusu. mostovky modřín, ale také menší hranoly mají široké použití při výrobě konstrukčních prvků nejrůznějších stavebních konstrukcí.

 

 

modřínové

 

Modřín má velmi pěkný a dekorativní vzhled, ale hlavně vysokou životnost při použití v exteriéru. Řezivo z modřínu má z našich jehličnatých dřevin největší odolnost proti povětrnostním vlivům. Modřínové řezivo má vysokou životnost i bez povrchové úpravy, pro vysoký obsah pryskyřice a olejnatých látek, které modřín tak výborně impregnují, že odpuzuje vodu. Modřínové mostovky řežeme na objednávku i v celých metrech do délky 12metrů. K modřínovým mostovkám dodáme certifikát konstrukčního řeziva.

 

modřínové mostovky hoblované 0 modřínové mostnice

 

 

JAKÉ MODŘÍNOVÉ MOSTOVKY PRO VÁS MUŽEME VYROBIT V ZÁVISLOSTI NA ÚČELU POUŽITÍ ?

 

rustikální vzhled s větším podílem suků a zabíhajících oblin

Modřínové mostovky selského stylu svým vzhledem zvýrazňují přirozenou krásu modřínového dřeva bez dokonalého průmyslového ostrohranného opracování. Takto opracované trámy Vás přenesou o několik století vzad do doby, kdy se nekladl důraz na dokonalost. Více či méně zabíhající kraje zbavené kůry, malé i velké zdravé suky připomínají při každém pohledu na tento krásný kus dřeva, že na počátku byl desítky let rostlý strom s přirozeným zakřivením stoupajícím za světlem s košatým rozvětvením v koruně stromu. K výrobě modřínových mostovek rustikálního vzhledu se používají kmeny s větším počtem odříznutých větví  (suků) a ne zcela rovné, ne však suky, které by způsobily konstrukční vady.

 

Rustikální modřínové mostovky je vhodné použít u větších čtvercových a obdélníkových dimenzí 150mm a více.

 

modřínové

 

 

pohledový ostrohranný vzhled s menším počtem suků

Při výrobě pohledových modřínových mostovek klademe důraz na kvalitu zpracování, aby všechny hrany byly ostré bez oblin a velkého množství větších suků. Pohledové modřínové mostovky svým čistým vzhledem a kvalitou ukazují na krásu modřínového dřeva a jsou vhodné pro konstrukční a designové prvky různých malých i velkých stavebních prvků.

 

K výrobě pohledových modřínových trámů se používají kmeny v pořadí první a druhé kusy od spodní části stromu s menším počtem odříznutých větví (suků) a minimálním zakřivením.

 

Pohledové modřínové mostovky  je vhodné použít již od menších čtvercových a obdélníkových dimenzí 100mm a více.

 

modřínové

 

 

 

Čerstvě řezané (katrované) modřínové mostovky s neurčenou vlhkostí

Nevýhodou použití dále nezpracovaného řeziva může být vysoký podíl vody a následné objemové změny a deformace při sesychání do rovnovážné vlhkosti. Vyšší obsah vody může být také problematický z hlediska zvýšeného rizika napadení dřevokazným hmyzem, plísněmi i houbami, u modřínu je toto však v malé míře, jelikož modřín je jako dub odolný prosti tomuto napadání.

 

Při nákupu surového řeziva je dobré vybrat správnou kvalitu vhodnou pro daný druh použití. Obecně platí, že středové řezivo, ideálně radiální bez obsahu dřeně bude nejpevnější a nejstabilnější.

 

Naproti tomu zabudování prvků z nevysušeného dřeva s obsahem dřeně může způsobovat nežádoucí efekty ve formě kroucení, výsušných trhlin atp.

 

Tento produkt základního pilařského zpracování neztrácí svou oblibu u tradičních tesařských konstrukcí, kde se uplatňuje poměrně široká škála rozměrů průřezu – jejich použití je u altánů, pergol, krovů, exteriérových konstrukcí, modřínové trámy v zahradě.

 

 Rádi Vám poradíme s výběrem vhodného materiálu…

 

modřínové

 

Technicky vysušené, hoblované modřínové mostovky

profily jsou vyráběny z technicky vysušeného modřínového řeziva se zaručenou vlhkostí (zpravidla 15 % ±3%). U větších dimenzí nad 120mm se vyrábí jako středové řezivo nebo u menších dimenzí je primárním pořezu kulatiny je dbáno na proříznutí dřeně (středu kmene). To zaručuje vyšší tvarovou stálost.

 

Samozřejmostí je čtyřstranné hoblování nebo broušení a sražené hrany –  pohledové prvky dodáváme modřínové hranoly hoblované, broušené, ozdobně frézované hrany, protiskluzné drážky nebo ručně hoblované.

 

 Rádi Vám poradíme s výběrem vhodného materiálu…

 

 

modřínové mostovky hoblované 0 modřínové mostnice

 

 

 

OŠETŘIT MODŘÍNOVÉ MOSTOVKY NEBO NECHAT ZEŠEDNOUT?

Modřín nepotřebuje povrchovou úpravu ve venkovních podmínkách, protože bez přímého kontaktu se zemí vydrží asi 15 až 25 let bez rozpadu. Neošetřený modřín zešedne asi za 2-3 roky díky slunečnímu záření a vlhkosti. Barva se nejprve mění od bodů, které jsou nejvíce vystaveny povětrnostním vlivům, a vyrovná se v závislosti na podmínkách během několika let. Šednutí dřeva lze zpomalit ošetřením dřeva transparentními konzervačními prostředky na dřevo. Trám vyrobený z modřínu také nemusí být povrchově upraven, protože materiál  modřín vydrží namáhání UV zářením a vlhkostí. Během let však dřevo zešedne. Pamatujte, že během šednutí může být tón povrchu  nerovnoměrný.

 

Pošlete nám rychlou poptávku

     

     

     

    Najdete nás také na: